Kategorie
Bez kategorii

Dezynfekcja pomieszczeń po zgonach

Dezynfekcja
pomieszczeń po zgonach

Przyjmuje się, że przywróceniem porządku w miejscu, w którym doszło do śmierci zajmują się osoby z najbliższego otoczenia zmarłego – rodzina, przyjaciele, sąsiedzi. Niestety ta powszechnie stosowana praktyka jest bardzo niebezpieczna. Dezynfekcja pomieszczenia po zgonie to wieloetapowy proces, który wymaga profesjonalnego podejścia i użycia specjalistycznego sprzętu – w artykule poniżej wyjaśniamy, dlaczego.

Dezynfekcja pomieszczeń po zgonach

Przyjmuje się, że przywróceniem porządku w miejscu, w którym doszło do śmierci zajmują się osoby z najbliższego otoczenia zmarłego – rodzina, przyjaciele, sąsiedzi. Niestety ta powszechnie stosowana praktyka jest bardzo niebezpieczna. Dezynfekcja pomieszczenia po zgonie to wieloetapowy proces, który wymaga profesjonalnego podejścia i użycia specjalistycznego sprzętu – w artykule poniżej wyjaśniamy, dlaczego.

Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja (inaczej odkażanie) to szereg działań mających na celu likwidację niebezpiecznych dla zdrowia i życia drobnoustrojów (w tym wirusów, bakterii i grzybów) oraz ich form przetrwalnikowych. W przypadku miejsc, w których doszło do zgonu, dezynfekcji poddać należy wszystkie obecne w nim powierzchnie (ściany, sufity, okna, drzwi, podłogi), ale także meble i urządzenia. Zdarzają się też sytuacje, kiedy zgon nastąpił w wyniku nienaturalnych okoliczności (zakaźnej choroby, zabójstwa, samobójstwa, wypadku) lub na długo przed rozpoczęciem dezynfekcji – wówczas bezpieczniej odpowiednio zutylizować przedmioty mocno zabrudzone i odkazić także sąsiednie pomieszczenia/ lokale.

ozonowanie, czyli dezynfekcja ozonem - mieszkania po zgonie
Ozonowanie pomieszczenia po zgonie

Najczęstsze metody dezynfekcji: chemiczna CL, alkohole + ozonowanie

Skuteczność dezynfekcji w miejscu zgonu zależy od wielu różnych czynników, w tym m.in.:

– kondycji bakterii, grzybów i wirusów – ma to bezpośredni związek z czasem, jak upłynął od zgonu do rozpoczęcia odkażania. Innymi słowy – należy określić stadium rozkładu ciała, by dobrać odpowiednią metodę dezynfekcji;

– warunków, jakie panują w dezynfekowanym pomieszczeniu – temperatura, wilgoć, obecność zanieczyszczeń to czynniki, które mają ogromny wpływ na ilość namnażających się drobnoustrojów;

– rodzaju dezynfekowanych powierzchni – niektóre środki zamiast odkazić zniszczą daną powierzchnię;

– właściwości środka dezynfekującego – by mieć gwarancję, że środek będzie skuteczny, trzeba znać czas jego działania i dobrać odpowiednie stężenie.

Specjalistyczna firma dezynfekująca powinna dobrać metodę odkażania pomieszczenia właśnie na podstawie tych wyżej wymienionych czynników. W przypadku miejsc po zgonach do najpopularniejszych metod należą:

– metody chemiczne, kiedy środek dezynfekujący nanosi się na odkażane przedmioty przez opryskiwanie, wcieranie (np. przy użyciu mokrej szmatki), lub posypywanie. W przypadku dużych powierzchni bardzo skutecznym sposobem jest zamgławianie – przy pomocy specjalistycznego sprzętu można rozprowadzić preparat w postaci mgiełki/ gazu w całym pomieszczeniu. Ponieważ środek przyjmuje właśnie formę mgły/ gazu, dociera do wszystkich, nawet najmniejszych zakamarków. Substancjami, których używa się podczas odkażania chemicznego są np. aktywne związki chloru, które mają działanie bakteriobójcze, ale mogą niszczyć tworzywa sztuczne i gumę lub powodować odbarwianie tkanin. Działają także drażniąco na drogi oddechowe, dlatego pomieszczenia dezynfekowane w ten sposób są oddawane do użytku dużo później, niż podczas stosowania innych metod. Innym preparatem chemicznym stosowanym w dezynfekcji pomieszczeń po zgonach jest mieszanka alkoholi – to tak zwane zamgławianie alkoholowymi preparatami powierzchniowo czynnymi. Alkohole maja mniej destrukcyjny wpływ na odkażane powierzchnie – np. nie korodują metali, toteż można je stosować na większą skalę.

– Ozonowanie – to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod stosowanych podczas dezynfekcji nie tylko pomieszczeń po zgonach, ale także w szpitalach, gabinetach zabiegowych, czy innych miejscach, gdzie bezwzględnie wymaga się wysokiej higieny. Ozon świetnie usuwa większość chorobotwórczych drobnoustrojów, jak bakterie, wirusy i pleśń, a dodatkowo pozwala uwolnić pomieszczenie od przykrego zapachu związanego z obecnymi w nim do niedawna zwłokami.

dezynfekcja pomieszczeń mieszkalnych i przemysłowych po zgonach
Dezynfekcja pomieszczeń przy użyciu ozonatora – najskuteczniejsza metoda w połączeniu z użyciem środków powierzchniowo czynnych

Dlaczego należy dezynfekować pomieszczenia?

Drobnoustroje chorobotwórcze w procesie gnilnym człowieka.

Dezynfekcja pomieszczenia po zgonie, jest konieczna bez względu na to czy śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych, w wyniku zabójstwa, samobójstwa, zakaźnej choroby czy wypadku. Ciało człowieka rozkłada się niedługo po tym, jak ustaną jego funkcje życiowe. Podczas tego procesu mogą wydobywać się płyny ustrojowe, krew, fekalia – innymi słowy to środowisko, w którym rozwijają się drobnoustroje chorobotwórcze, jak bakterie i pasożyty stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla przebywających w pobliżu osób. Gnijące ciało jest też doskonałą pożywką dla insektów, które jeszcze zwiększają stopień zagrożenia skażeniem.

Czym jest trupi jad?

Podczas rozkładu ciało człowieka wydziela także szkodliwe związki organiczne, jak putrescyna i kadaweryna – powstają, jako produkt metabolizmu bakterii i w procesie gnilnym białka. To oleista ciecz, bez konkretnej barwy za to o silnym, nieprzyjemnym zapachu. Substancja potocznie nazywana trupim jadem stanowi zagrożenie dla naszego życia – kontakt z nią grozi zatruciem układu pokarmowego, krwionośnego i oddechowego. Ważne, że do zatrucia putrescyną i kadaweryną może dojść nie tylko po zetknięciu ze zwłokami, ale także poprzez ubrania i rzeczy z najbliższego otoczenia zmarłego.

Jak pozbyć się bakterii i grzybów w miejscu po zwłokach?

Jeśli śmierć nastąpiła stosunkowo niedawno, w walce z bakteriami i grzybami mogą pomóc dostępne na rynku środki z dodatkiem chloru, sody oczyszczonej czy amoniaku. Niestety nie są to metody gwarantujące 100% sukces – jak już wspominaliśmy w procesie gnilnym człowieka powstaje szereg niebezpiecznych drobnoustrojów, które mogą być odporne na powszechnie dostępne preparaty. W takim wypadku dużo skuteczniejsze, i z pewnością bezpieczniejsze będzie zastosowanie silnych środków chemicznych i specjalistycznego sprzętu. Te z kolei wymagają doświadczenia, dlatego warto wówczas zwrócić się do firmy, która w profesjonalny sposób zdezynfekuje dane pomieszczenie.

Dezynfekcja łączona, czyli dezynfekcja chemiczna i ozonowanie.

Firma specjalistyczna powinna dobrać metodę dezynfekcji pomieszczeń indywidualnie – w zależności od tego, jak duże skażenie drobnoustrojami już nastąpiło. Zdarza się, że niektóre bakterie, wirusy czy grzyby są odporne na środki chemiczne, a inne na ozon. Do tego dochodzą formy przetrwalnikowe bardzo trudne do unicestwienia. W takich wypadkach najlepiej sprawdzi się łączenie metod – zamgławianie i ozonowanie. Takie rozwiązanie umożliwia większą penetrację powierzchni, a co za tym idzie – daje lepszy skutek.

Ozonowanie dwukrotne po zabraniu zwłok – dla bezpieczeństwa i usunięcia zapachów oraz późniejsze dla zabicia ewentualnych bakterii ukrytych

Zdarzają się sytuacje, kiedy jednorazowe wykonanie dezynfekcji z wykorzystaniem ozonu nie będzie wystarczające – np. gdy mamy do czynienia z dużym skażeniem, lub formami przetrwalnikowymi drobnoustrojów. Warto wówczas wykonać ozonowanie dwukrotnie – pierwsze zaraz po zabraniu zwłok i drugie później, w celu usunięcia bakterii ukrytych.

Ozonowanie – zamów usługę

Jako firma, która od lat specjalizuje się w dezynfekcji mamy ogromne doświadczenie również w oczyszczaniu pomieszczeń po zgonach. Wszystkie stosowane przez nas środki chemiczne są atestowane – na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo naszych klientów. Zamawiając usługę ozonowania u nas masz gwarancję kompleksowego działania i wsparcie w trudnych chwilach.

Dodaj komentarz