Unosząca się we wnętrzu samochodu woń jedzenia, przewożonych zwierząt, dymu papierosowego, czy pleśni (nawet w regularnie czyszczonej klimatyzacji) to zapachy, które mogą skutecznie odstraszyć potencjalnego kupca. Jeśli planujesz sprzedać używane auto, zwykłe pranie tapicerki w ramach przygotowania go do prezentacji klientom może nie wystarczyć. Zapachy silnie wnikają w tekstury i trudno je usunąć. Zwykle nie pomaga też stosowanie dedykowanych zawieszek samochodowych i dezodorantów, które tylko maskują zapach, zamiast go usunąć. W takiej sytuacji warto rozważyć ozonowanie samochodu – zabieg dezynfekujący, który dogłębnie oczyszcza kabinę nie tylko z nieprzyjemnych zapachów, ale też bakterii, wirusów i grzybów.
Na czym polega dezynfekcja samochodu ozonem?
Ozon jest gazem, składającym się z trzech atomów tlenu i naturalnie występującym w przyrodzie, wyczuwalnym m.in. w powietrzu zaraz po burzy. Można go uzyskać również za pomocą specjalistycznych generatorów ozonu (ozonatorów) i robi się to powszechnie podczas zabiegów dezynfekcyjnych, nazywanych ozonowaniem. Nic dziwnego, bo gaz ma silne właściwości antyseptyczne (odkażające) – całkowicie niszczy związki organiczne takie jak pleśń, grzyby, wirusy, bakterie, alergeny. Podczas rozkładu ozon uwalnia jedną cząsteczkę tlenu, która wchodzi w reakcję ze szkodliwymi substancjami – zmienia ich strukturę chemiczną – tym samym je neutralizuje.
Sam ozon natomiast utlenia się do bezpiecznego tlenu. Jak wiadomo eksploatowany samochód jest idealnym środowiskiem dla rozwoju różnych mikroorganizmów – przewozimy w nim jedzenie, napoje, często też inne rzeczy, jak farby czy rozpuszczalniki, a także naszych pupili (psy i koty), czy inne zwierzęta. To tylko kilka przykładów. Dodajmy do tego klimatyzację, gdzie gromadzą się niebezpieczne dla naszego zdrowia bakterie, grzyby i pleśń. Ozon pozwoli skutecznie pozbyć się lub dezaktywować szkodliwe cechy tych czynników. Trwale zlikwiduje też nieprzyjemne i trudne do usunięcia zapachy.
Jak wygląda ozonowanie samochodu.
Przed zabiegiem ozonowania należy odpowiednio przygotować wnętrze pojazdu. Z kabiny trzeba się pozbyć, niepotrzebnych rzeczy, śmieci i innych źródeł nieprzyjemnego zapachu. W tym celu konieczne może się okazać wytrzepanie i wypranie dywaników, umycie deski rozdzielczej i wypranie tapicerki samochodowej. Później należy jeszcze odczekać, aż powierzchnie w aucie wyschną, choć niektóre ozonatory pozwalają rozpocząć zabieg nawet, gdy tapicerka jest jeszcze mokra. Jeśli firma wykonująca dezynsekcję używa wewnętrznego generatora ozonu, zostaje on ustawiony na fotelu lub podłodze po stronie pasażera, przed schowkiem. W przypadku generatora zewnętrznego do wnętrza pojazdu przez uchylone drzwi lub okno wprowadza się tylko odpowiedni przewód, a generator pozostaje poza samochodem. Następnie wykonuje się właściwy zabieg. W samochodzie należy ustawić obieg zamknięty powietrza i włączyć wentylatory – w ten sposób oczyszczone zostaną także przewody wentylacyjne. Później urządzenie rozpoczyna generowanie ozonu. Proces może trwać od 15 minut do godziny. W niektórych przypadkach, gdy woń, której chcemy się pozbyć jest problematyczna zabieg nieznacznie się wydłuży, lub trzeba będzie go powtórzyć. Po zabiegu we wnętrzu pojazdu nie ma żadnych widocznych śladów poza specyficznym zapachem samego ozonu. Z użytkowaniem samochodu należy jednak odczekać chwilę, aż ozon całkowicie się ulotni.
Czy stosowanie ozonu do dezynfekcji auta jest bezpieczne?
Wysokie stężenie ozonu i długi czas ekspozycji na niego mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt (ale tylko, jeśli mamy z nim kontakt przez więcej niż 8 godzin w ciągu doby lub 40 godzin w ciągu tygodnia, a jego stężenie wynosi powyżej 0,1 ppm lub 0,2 mg/m3). Dlatego lepiej zdecydować się na ozonowanie samochodu w profesjonalnej firmie, niż wykonywać zabieg samodzielnie.
Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa ozonowanie samochodu jest w pełni bezpieczne. Nie należy oczywiście przebywać w samochodzie, w którym wykonuje się zabieg ozonowania, ale nie trzeba się obawiać o wsiadanie do wnętrza po zakończeniu całego procesu. Ozon jest nietrwałym gazem, szybko (w ciągu 20 minut) rozkłada się do postaci zwykłego tlenu, który nie jest dla nas szkodliwy. Dodatkowo – prawie każdy ozonator samochodowy jest wyposażony w specjalny timer, dzięki któremu wiadomo, kiedy można już bezpiecznie korzystać z samochodu.
Czy ozonowanie samochodu może zniszczyć wnętrze?
Ponieważ ozon wchodzi w reakcję z różnymi substancjami, rodzi się pytanie, czy ozonowanie nie uszkodzi tapicerki lub innych elementów wewnątrz samochodu. Tutaj uspokajamy – ryzyko jest minimalne. Materiały, które stosuje się do produkcji wyposażenia pojazdów nie utleniają się lub zostały przed tym zabezpieczone. Gdyby tak nie było poszczególne elementy zostałyby zniszczone także przez tlen znajdujący się w powietrzu. Jednak, żeby zapobiec zniszczeniom wystarczy skierować wylot ozonatora w inną stronę niż tapicerka. Urządzenie stawia się na fotelu pasażera odsuniętym maksymalnie do tyłu, wylotem w kierunku przedniej szyby tak, by zachować bezpieczną odległość od deski rozdzielczej. Dodatkowo, na tapicerce siedzisk można rozłożyć folię zabezpieczającą lub pokrowiec fotelowy.
Jaki jest koszt ozonowania samochodu?
Kwota może być różna w zależności od wielkości pojazdu. W Bydgoszczy usługa kosztuje średnio od 50 do 150 zł. To zdecydowanie taniej niż standardowa cena za czyszczenie i przeglądu klimatyzacji. Może się jednak zdarzyć, że firma dezynfekująca nasze auto doliczy dodatkowe koszty, jeśli auto okaże się zupełnie nieprzygotowane do zbiegu – pozostawione śmieci, brudna tapicerka i deska rozdzielcza. Ozonowanie samochodu to zabieg, na który warto decydować się przynajmniej raz w roku, na przykład przy okazji wiosennego lub przedzimowego przeglądu. Na pewno zostanie też dobrze odebrany przez potencjalnego kupca, jeśli zdecydujesz się sprzedać auto.