Kategorie
dezynfekcja ozonowanie

Dezynfekcja magazynów żywności oraz wynajmowanych magazynów na przykładzie firmy Jowisz Bydgoszcz – case study

Magazyny wykorzystywane w szeroko pojętym sektorze spożywczym muszą spełniać wysokie normy sanitarne, w tym być wolne od bakterii, wirusów czy grzybów, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo przechowywanej żywności. Z tego powodu bezwzględnie wymagają regularnej dezynfekcji. Jako firma, która od lat specjalizuje się w usługach z zakresu DDD oferujemy naszym klientom stałą współpracę, mającą na celu utrzymanie wysokich standardów czystości w ich obiektach. Naszym Partnerem, systematycznie korzystającym z ozonowania – jednej z najskuteczniejszych metod dezynfekcji, którą wykonujemy, jest firma Jowisz – Dodatki do żywności Sp. z o.o. z Bydgoszczy. Jowisz posiada w swojej ofercie dwie wielkopowierzchniowe hale magazynowe do wynajęcia, które są świetnie dostosowane (także pod względem higieny) do przechowywania żywności (surowców, półproduktów jak i gotowych produktów).

Ozonowanie hal magazynowych i magazynów wynajmowanych
Ozonowanie hal magazynowych i magazynów pod wynajem

Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja oznacza dosłownie odkażanie. To wszelkie działania podejmowane w celu usunięcia niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi drobnoustrojów, w tym wirusów, bakterii i grzybów oraz ich form przetrwalnikowych. Tego rodzaju patogeny, jeśli są obecne w produktach żywnościowych nie tylko wpływają negatywnie na ich jakość i skracają ich termin przydatności, ale spożyte mogą powodować choroby zakaźne lub inwazyjne. Skażone artykuły nie mogą trafić na rynek, zostają wycofane, co niesie za sobą ogromne straty. Dlatego zadbanie o wysoki standard sanitarny podczas całego procesu przetwarzania żywności, w tym podczas jej przechowywania w magazynie musi stanowić jeden z priorytetów dla przedsiębiorcy z branży spożywczej. Dezynfekcji powinny być poddawane wszystkie powierzchnie w magazynie (podłogi, ściany), szyby wentylacyjne i klimatyzacyjne, przedmioty i urządzenia, a także sama żywność.

Ozonowanie, czyli dezynfekcja w magazynach i halach magazynowych pod wynajem
Ozonowanie magazynów w Bydgoszczy

Rodzaje dezynfekcji

Skuteczność dezynfekcji zależy od kilku czynników:

  • rodzaju, liczby i stadium rozwoju drobnoustrojów;
  • środka, którego używamy do dezynfekcji – mowa tu o jego właściwościach chemicznych i fizycznych, stężeniu i czasie działania;
  • warunków, jakie panują w odkażanym obiekcie – bierze się tu pod uwagę m.in. temperaturę, wilgotność, pH, obecność materii organicznej, itp.

Dopiero po ich uwzględnieniu należy dobrać odpowiednią do sytuacji metodę odkażania – wyróżniamy trzy rodzaje dezynfekcji:

  • fizyczną, kiedy środkiem dezynfekującym jest np. para wodna o wysokiej temperaturze (100 – 105 °C) lub promieniowanie UV o długości fali 256 nm. Metody te sprawdzą się dobrze do odkażenia przedmiotów, sprzętu, odzieży czy unieszkodliwienia odpadów. Nie będą jednak skuteczne w przypadku dużych powierzchni magazynowych. Dodatkowo wysoka temperatura mogłaby zniszczyć przechowywane produkty lub opakowania, w których się znajdują;
  • chemiczną, która polega na zastosowaniu oprysku ze środkiem biobójczym najczęściej na bazie alkoholi lub chloru. Dezynfekcja wykonywana taką metodą w magazynach, w których przechowuje się żywność wymaga szczególnej ostrożności – dobrane do jej przeprowadzenia środki chemiczne muszą mieć odpowiednie stężenie (z reguły bardzo niskie) i nie mogą oddziaływać negatywnie na ludzi, nie powinny też pozostawiać smaku ani zapachu.
  • ozonowanie, czyli jedna z najskuteczniejszych metod dezynfekcji dużych powierzchni, w tym magazynów wielkopowierzchniowych. Tutaj substancją dezynfekującą jest ozon – naturalny środek, który posiada silne właściwości aseptyczne i toksyczne, co oznacza, że jest idealny na pozbycie się niechcianych bakterii, grzybów, alergenów i kwasów. Dodatkowo pozwala uwolnić pomieszczenie od przykrych zapachów.
Dezynfekcja i dezynsekcja magazynów w Bydgoszczy
Dezynfekcja i dezynsekcja opryskowa w magazynach

Ozonowanie magazynów i powierzchni magazynowych wynajmowanych przez rożne podmioty

Ozonowanie może zlecić nie tylko właściciel powierzchni magazynowej, ale również osoba, która magazyn wynajmuje w celu przechowania w nim swoich produktów.

Jakie zanieczyszczenia i drobnoustroje usuwa dezynfekcja utleniająca, czyli ozonowanie pomieszczeń?

Jak już wspomnieliśmy, dzięki swoim utleniającym właściwościom ozon ma silne działanie bakterio i wirusobójcze. Jego zastosowanie pozwala usunąć lub ograniczyć:

  • grzyby, które tworzą niebezpieczną dla zdrowia pleśń np. na ścianach;
  • roztocza będące przyczyną alergii i ataków astmy;
  • pyły i pyłki, zarówno z powierzchni użytkowych, jak i powietrza i wody;
  • bakterie, które powodują gnicie produktów spożywczych, a bezpośrednio w ciele człowieka zakażenia i choroby;
  • pestycydy, fungicydy, azotany stosowane w przetwórstwie warzyw i owoców;
  • hormony i anaboliki obecne w mięsie;
  • w dużym stężeniu może też zabijać, a na pewno odstraszać insekty i gryzonie.
Ozonowanie magazynów w Bydgoszczy
Ozonowanie powierzchni magazynowych i magazynów

Jak często powinna być wykonywana dezynfekcja magazynów z żywnością?

Dezynfekcja w pomieszczeniach wykorzystywanych w procesie przetwarzania żywności musi być wykonywana regularnie w celu zachowania odpowiedniego reżimu sanitarno-higienicznego. Częstotliwość zabiegów określają przepisy prawa, obligujące przedsiębiorców do wdrażania systemu HACCP, którego elementem jest Dobra Praktyka Produkcyjna (GMP). GMP reguluje i opisuje systemy utrzymania czystości i higieny na odpowiednim poziomie, zapewniającym produkcję bezpiecznej żywności. W przypadku magazynów z żywnością oraz magazynów do wynajęcia w Bydgoszczy dezynfekcja jest konieczna także w tzw. nagłych wypadkach, czyli np. przy podejrzeniu zatrucia pokarmowego lub choroby zakaźnej wśród personelu. Gruntowną dezynfekcję należy przeprowadzać także podczas dużych zmian towaru – drobnoustroje do magazynu przedostają się różnymi drogami – z surowcami, na rękach pracowników, ze strumieniami powietrza z otoczenia – można mieć więc niemal 100% pewność, że nowy towar dostarczony do magazynu nie będzie wolny od tego rodzaju zanieczyszczeń.

Dlaczego lepiej zastosować ozonowanie niż metody opryskowe do dezynfekcji pomieszczeń z żywnością?

Ozon podczas dezynfekowania pomieszczenia jest rozprowadzany za pomocą ozonatora w postaci gazu, dzięki czemu dociera także do trudno dostępnych zakamarków, tym samym gwarantując lepszą penetrację całej powierzchni magazynu. Ozonowanie jest przy tym bezpieczne i ekologiczne – nie wymaga użycia żadnych środków chemicznych, a podczas utleniania nie wydziela się żaden produkt uboczny, poza tlenem. Dezynfekcja za pomocą ozonu w żaden sposób nie wpłynie na przechowywaną żywność, a może przedłużać jej świeżość – tak dzieje się w przypadku owoców i warzyw. Ozon świetnie sprawdzi się też w magazynach na produkty odzwierzęce i rybne – likwiduje drobnoustroje, które szybko się w nich rozwijają.

Ozonowanie magazynów z żywnością i dodatkami do żywności
Ozonowanie przeprowadzane w przerwach technologicznych w magazynach Jowisz Bydgoszcz

Skuteczna dezynfekcja to gwarancja bezpiecznego i dobrze zabezpieczonego towaru

Poprawnie przeprowadzona dezynfekcja gwarantuje bezpieczeństwo zarówno produktom spożywczym, które są przechowywane w dezynfekowanym pomieszczeniu, jak i pracownikom, którzy mają z nią kontakt. Pozwala też uniknąć strat związanych z wycofaniem z rynku skażonej żywności.