Kategorie
dezynfekcja ozonowanie

Dlaczego należy dezynfekować sprzęt fitness po treningu?

Kluby fitness oraz obiekty sportowe to miejsca, w których bardzo często jest podwyższona wilgotność oraz temperatura otoczenia. W takich warunkach na elementach sprzętu fitness oraz powierzchniach sal sportowych, mogą rozwijać się drobnoustroje chorobotwórcze. Bakterie oraz grzyby i pleśnie to najczęstsze mikroorganizmy pojawiające się w klubach fitness. Oczywiście na każdej powierzchni mogą także pojawić się wirusy. Od 2020 roku właściciele klubów fitness dezynfekcję kojarzą przede wszystkich z wirusami, które rozwijają się w określonych warunkach w organizmach żywych. Bakterie i grzyby oraz pleśnie mogą natomiast bardzo łatwo i szybko rozwijać się w wilgotnych, ciepłych i bogatych w węglowodany dowolnych środowiskach.

Dezynfekcja w klubach Fitness na przykładzie bydgoskiego Centrum Fitness i Trampolin Błonie FDF

dezynfekcja mat do fitness i jogi
Maty do ćwiczeń fitness oraz jogi najlepiej dezynfekować tuż po zajęciach w pozycji rozłożonej.

Systematyczna dezynfekcja sprzętu fitness po intensywnych treningach sportowych

Dezynfekcja sprzętu sportowego powinna być wykonywana po używaniu przyrządów oraz po intensywnych treningach fitness takich jak trampoliny fitness, Zumba Fitness dla dorosłych i dla dzieci oraz inne treningi cardio o dużej intensywności.

Chemiczna dezynfekcja opryskowa w klubach fitness

Do szybkiej dezynfekcji sprzętów sportowych oraz niewielkich powierzchni sugerujemy używanie chemicznych środków dezynfekcyjnych. Proces dezynfekcji może być wykonany przez pracownika klubu fitness. W przypadku dużych powierzchni lub potrzeby zdezynfekowania całego obiektu proces dezynfekcji powinien być wykonany przez uprawnioną firmę DDD.

Te sprzęty fitness wymagają dezynfekcji opryskowej po każdym użyciu.

Trampoliny Fitness

Trampoliny a w niej – maty, na których skaczemy, maszty (rączki), linki (łącznie maty ze stelażem), stelaż (podstawa). Wykorzystywany sprzęt na zajęciach Fitness na trampolinach. Rączki (maszty) służą tylko i wyłącznie naszej „głowie”, abyśmy czuli się bezpiecznie wykonując trening na trampolinach. Nie trzymamy za nią podczas skoczków, aby utrzymać odpowiednią postawę ciała (miednica w neutralnej pozycji, plecy proste, kolana wysoko, głowa w jednym poziomie). Na trampolinie wykonujemy odpowiednie ćwiczenia (pajace, skip A, kopnięcia) wybijając się ze specjalnej „maty” (nie mogę znaleźć słowa jak to się dokładnie nazywa, czarna dziura) w pozycji pionowej, jak również Wykorzystujemy sprzęt do ćwiczeń wzmacniających typu brzuszki, czy ćwiczenia na pośladki leżąc lub opierając się o podstawę stelaża.

Maty do treningów fitness

Maty wykorzystywane w klubie do ćwiczeń wzmacniających całe ciało na treningach takich jak Brazylijskie pośladki, Tabata, shape, ABT, czy TRX. Maty są używane również podczas zajęć rozciągających, relaksujących ciało typu Zdrowy kręgosłup. Po każdych zajęciach każdą mata jest dezynfekowana .

dezynfekcja hantli fitness
Hantle do ćwiczeń powinny być dezynfekowane po każdym treningu.

Hantle do ćwiczeń

Hantle wykorzystywane w klubie fitness do ćwiczeń wzmacniających ręce, jak i pośladki. Hantle o różnej wadze – 0.5, 0.75 i 1kg. Hantle dezynfekowane po każdym treningu oraz po zajęciach o dużej intensywności.

Taśmy i gumy miniband

Gumy mini band to taśmy i bandy z elastomeru. Mini band głównie wykorzystywane przy ćwiczeniach na smukłe uda, mocne pośladki, ale również silne ręce. Dezynfekcja po każdych zajęciach, aby zapobiegać powstawaniu pożywki dla bakterii i pleśni na gładkiej powierzchni gum.

Taśmy TRX

Taśmy TRX to taśmy „zwisające” z haczyków przymocowanych na suficie. Wykorzystywane wyłącznie podczas zajęć TRX w FitDanceFun. Taśmy służą do wzmocnienia core. Wykorzystywana taśma ma wielorakie zastosowanie. Można ćwiczyć na kończyny i wzmacniać ręce oraz nogi. Przy każdym ćwiczeniu angażowane są mięśnie brzucha, okalające kręgosłup i inne mięśnie środka. Za każdym razem zakładane i ściągane po treningu a przy tym dezynfekowane.

Buty fitness do skakania

Specjalne buty na płozach wykorzystywane są podczas Fitness na butach. Klientki zakładają buty na podwójna parę skarpetek – kwestia higieny oraz braku otarć. W FitDanceFun są używane buty z zewnętrznymi elementami z tworzywa sztucznego i miękkiej skarpety. Buty są w 2 rozmiarach – S (r.36-38) oraz M (38-41). Dzięki odpowiednim zapięciom (jak przy rolkach) but bez problemu utrzymuje się na nodze. Zamiast płaskiej podeszwy, w skaczących butach przymocowane są płozy, dzięki którym można wykonywać na nich różnego rodzaju skoczne kroki taneczne. Podczas intensywnych treningów tworzone są proste choreografie powtarzające te same skoki na prawa jak i lewą stronę.

preparat do dezynfekcji powierzchni i sprzętu sportowego w klubie fitness fordon
Preparaty powierzchniowo czynne do szybkiej dezynfekcji opryskowej powinny znajdować się w każdym klubie fitness do dyspozycji pracowników i trenerów po każdym treningu.

Regularna dezynfekcja opryskowa w klubie fitness

Można wykorzystać dezynfekcję holistyczną poprzez użycie ozonatorów, jednak proces dezynfekcji trwa wtedy kilka godzin. Użycie powierzchniowo czynnych środków do dezynfekcji rozpylanych z przenośnych atomizerów lub mechanicznych sprężarek pozwala na szybką dezynfekcję. Cały proces trwa od kilku do kilkunastu minut, zatem może odbyć się w przerwie między kolejnymi zajęciami w klubie fitness. To jedna z najważniejszych przewag dezynfekcji opryskowej nad ozonowaniem całych pomieszczeń. Środki oparte na chlorze oraz mieszankach alkoholi oprócz dezynfekcji powierzchni dodatkowo niszczą drobnoustroje podczas parowania znajdujące się w powietrzu.

Zachęcamy do korzystania z usług ozonowania oraz dezynfekcji powierzchni w klubach fitness i innych obiektach sportowych.

Zadzwoń 795 904 723 i zamów usługę dezynfekcji