Kategorie
dezynfekcja dezynsekcja insekty karaczany (prusaki, francuzy) i karaluchy

Dlaczego należy udrażniać mechanicznie kanalizację podczas dezynfekcji i dezynsekcji sanitariatów?

Udrażnianie mechaniczne rur kanalizacyjnych jako dodatkowy zabieg podczas dezynfekcji i dezynsekcji

Niewiele rzeczy w kuchni i łazience frustruje bardziej niż woda zbierająca się w zlewie, wannie czy sedesie z powodu zapchanej rury. W takich momentach większość z nas bije się w czoło i powtarza, że nie warto było spuszczać w umywalce fusów po kawie ani resztek zupy w toalecie. Jak to mówią „Mądry Polak po szkodzie”. Tego rodzaju usterki paraliżują nasze gospodarstwa domowe na co najmniej kilka dni, a czasem nawet tygodni – nie ma jak umyć sterty piętrzących się naczyń, zrobić prania czy wziąć prysznica. Niedrożne rury są też częstym problemem w różnego rodzaju sanitariatach (miejscach publicznych, w których można skorzystać z ubikacji, umywalek lub prysznica – np. na basenach, w szpitalach, ośrodkach zdrowia) i lokalach gastronomicznych (barach, restauracjach). Warto jednak zaznaczyć, że proces zapychania instalacji kanalizacyjnej trwa zwykle jakiś czas, nie następuje z dnia na dzień, o ile do środka nie dostała się nagle duża przeszkoda utrudniająca przepływ wody. Różne zanieczyszczenia – resztki pokarmów, fusy po kawie i herbacie, tłuszcz, mydło i kosmetyki, odpady higieniczne, papierosy, włosy trafiają do odpływów i niesione przez wodę osadzają się na ścianach rur kanalizacyjnych. Wraz z przyrastaniem kolejnych warstw brudu, zmniejsza się średnica rury i jej przepustowość, a z czasem powstaje zator. To ostatni, trudny do przeoczenia sygnał, że z kanalizacją stało się „coś niedobrego”. Konieczne jest wtedy udrożnienie rur kanalizacyjnych.

Pamiętajmy również, że martwa materia organiczna zgromadzona na ścianach odpływów kanalizacyjnych to idealne środowisko dla chorobotwórczych bakterii i grzybów, które namnażają się na długo przed zatorem. Poza tym szlam wabi insekty, np. ćmianki, dla których jest on zarówno pożywieniem, jak i miejscem, w którym rozwijają się ich larwy. Jednak nie tylko zabrudzone rury mogą przysporzyć kłopotów. Inne usterki kanalizacji – na przykład zerwanie przewodu kanalizacyjnego (pęknięcie w rurze) ułatwi innym szkodnikom sanitarnym przedostanie się do naszych domów, mieszkań i lokali.

Nieczystości w rurze kanalizacyjnej ułatwiają przebywanie i rozmnażanie sie insektów oraz bakterii
Nieczystości w rurach kanalizacyjnych stanowią schronienie oraz często pożywienie dla różnych insektów oraz bakterii lub innych drobnoustrojów.

Zadzwoń i zamów kompleksową usługę dezynsekcji i dezynfekcji +48 795 904 723

Tak insekty i gryzonie dostają się do mieszkań przez rury kanalizacyjne

Owady takie jak prusaki, karaluchy, pluskwy czy muchy ściekowe wciskają się w szczeliny w rurach odpływowych. Przez pęknięcia w rurach kanalizacyjnych przechodzą do różnych pomieszczeń w poszukiwaniu pokarmu. W podobny sposób uszkodzenia w przewodach kanalizacyjnych wykorzystują szczury. Jeśli zdecydujesz się na przeprowadzenie dezynfekcji, dezynsekcji czy deratyzacji z powodu brzydkiego zapachu wydobywającego się z odpływów, owadów zauważonych w pobliżu kanalizacji czy szczurów prowadzących polowanie w Twojej kuchni zastanów się, czy nie powinieneś od razu udrożnić i oczyścić rur. Utrzymanie eksploatacyjnej ciągłości sieci kanalizacyjnej to podstawa, jeśli chcesz uniknąć zarówno zatorów, jak i niebezpiecznych dla Twojego życia bakterii i grzybów, a także plagi insektów czy gryzoni. Regularne wzywanie firmy zajmującej się zwalczaniem szkodników rozwiąże problem, ale tylko tymczasowo, jeśli linia kanalizacyjna pozostanie uszkodzona.

Czym jest udrażnianie i oczyszczanie odpływów kanalizacyjnych?

Systematyczne i poprawne czyszczenie kanalizacji gwarantuje higienę i sprawne działanie instalacji. Zaniedbanie tej czynności natomiast może skutkować brzydkim i uciążliwym zapachem, brakiem odpływu w zlewie, wannie, czy pod prysznicem, a także częstymi awariami (zalanie mieszkania, uszkodzenie sprzętu AGD). Warto więc dołożyć wszelkich starań, by zachować odpowiednią przepustowość rur. Tutaj z pomocą przychodzą dwie metody: mechaniczne udrażnianie rur i ciśnieniowe czyszczenie kanalizacji. Pierwsza polega na wprowadzeniu do rury specjalnej spirali, która obracając się usuwa zanieczyszczenia. Duża prędkość obrotowa głowic urządzenia pozwala nie tylko dokładnie wyczyścić wszystkie wewnętrzne ściany rury (a tym samym przywrócić jej pierwotną przepustowość), ale też rozbić ewentualny zator. To rozwiązanie stosuje się najczęściej wewnątrz pomieszczeń (w blokach mieszkalnych i komercyjnych), na przykład żeby udrożnić zapchany zlew czy toaletę. Mowa tutaj szczególnie o rurach o mniejszych średnicach, takich, do których trudniej się dostać i rurach w złym stanie technicznym. Druga – ciśnieniowa metoda czyszczenia kanalizacji – wykorzystuje wodę pod bardzo wysokim ciśnieniem, którą wprowadza się do rury za pomocą węża (dopasowanego do jej średnicy). Metoda ta jest skuteczna w miejscach, gdzie wymaga się dużej siły, to przede wszystkim kanalizacja miejska, rury o dużych średnicach i małej ilości kolan.

Nieinwazyjna renowacja rur kanalizacyjnych.

Po udrożnieniu i oczyszczeniu rury warto „odnowić jej wnętrze”, by zapobiec podobnym awariom w przyszłości. Renowacja starego, często mocno zużytego systemu kanalizacji jest możliwa dzięki polimerowi EstoFlake. Polimer to masa plastyczna, którą pokrywa się ściany rury od wewnątrz – w efekcie powstaje nowa rura w starej. Jest zupełnie nieinwazyjnym rozwiązaniem – nie trzeba wymieniać rur na nowe ani borykać się z uciążliwym remontem w czasie, którego skuwa się ściany, podłogi i niszczy kuchnie i łazienki. Wszystkie prace odbywają się przez demontaż sedesu, umieszczone rewizje lub z dachu przez „wywiewkę” bez szkody w fundamentach, ścianach i podłogach budynków. W zależności od rodzaju rury polimer rozprowadza się za pomocą specjalnej szczotki lub z użyciem głowicy natryskowej. Z systemu kanalizacji można korzystać niemal natychmiast po nałożeniu ostatniej warstwy polimeru.

Jakie drobnoustroje, bakterie i grzyby można spotkać w toaletach i odpływach?

Ścieki bytowo-gospodarcze powstające w trakcie używania wody w naszych domach, budynkach gospodarczych i miejscach użyteczności publicznej, trafiające do kanalizacji są miejscem bytowania licznych drobnoustrojów. Zadaniem sieci kanalizacyjnej jest bezpiecznie odprowadzenie tak zanieczyszczonej cieczy w celu jej oczyszczenia.

Jeśli instalacja ulegnie uszkodzeniu, zebrany w niej szlam zalega, a my jesteśmy narażeni na bezpośredni kontakt z niebezpiecznymi zanieczyszczeniami takimi jak:

  • wirusy,
  • bakterie chorobotwórcze,
  • grzyby,
  • protisty i różne postacie inwazyjne robaków pasożytniczych.

Dla przykładu – mikroflorę przewodu pokarmowego człowieka tworzy ponad 400 gatunków mikroorganizmów. W jednym gramie treści jelitowej dorosłego człowieka znajduje się 1011–1012 mikroorganizmów. Oczywiście większość z nich jest nieszkodliwa, ale mogą znaleźć się w niej też drobnoustroje chorobotwórcze, wywołujące np. chorobę Heinego-Medina, przewlekłe zapalenie wątroby typu A, tyfus, cholerę, błonicę, gruźlicę, różne grzybice skóry i wiele innych.

Szlam w odpływach – miejsce gromadzenia się i rozwoju ćmianek

Ćmianki to drobne owady, które z uwagi na łatwy dostęp do pożywienia, przystosowały się do życia obok ludzi – są gatunkiem synantropijnym i coraz częściej spotykamy je w naszych domach. Dorosłe przypominają ćmy, motyle lub komary, choć są od nich zdecydowanie mniejsze. Larwy ćmianek natomiast prezentują się zgoła inaczej – mają do 5mm długości i cylindryczny, bardzo ciemny odwłok, pozbawiony narządów ruchu (nie posiadają skrzydeł ani odnóży). Są ściśle związane z wilgotnym środowiskiem – rozwijają się na powierzchni wody lub w mokrych miejscach, a martwa materia organiczna stanowi ich pożywienie. Dlatego dorosłe owady osiedlają się w miejscach gromadzenia szlamu – w filtrze zmywarki, filmie organicznym w odpływach kanalizacyjnych (odpływ wanny, toalety, zlewu), koszach na śmieci. Tu składają jaja, z których wylęgają się i rozwijają młode. Obecność ćmianek w domu może być irytująca, szczególnie, że owady mogą przenosić drobnoustroje wywołujące alergie lub napady astmy.

Zadzwoń i zamów kompleksową usługę dezynsekcji i dezynfekcji +48 795 904 723

Usuwanie ćmianek – dezynsekcja

W celu usunięcia ćmianek należy najpierw zlokalizować gniazdo owadów – będzie znajdowało się w miejscu, gdzie najczęściej spotykamy insekty. Dorosłe, latające osobniki wystarczy spryskać dedykowanymi do tego aerozolami. Na larwy ćmianek trzeba czegoś więcej – konieczne będzie przepchanie rur kanalizacyjnych mechanicznie, a potem jeszcze oczyszczenie ich za pomocą wrzątku z wodą sodową i octem lub kreta (ale w płynie, ten w granulkach może powodować zatory). Jeśli to nie wystarczy, zalecamy skontaktowanie się z profesjonalną firmą oferująca usługi z zakresu dezynsekcji. Pracownicy DDD zastosują trujący dla owadów oprysk. Warto też sprawdzić drożność rur i ich ewentualne uszkodzenia, a w razie potrzeby zlecić udrażnianie, czyszczenie i renowację polimerem ElastoFlake. Nałożenie wartswy polimeru zwiększa przepustowość i zmniejsza przyleganie odpadów do ścian rur kanalizacyjnych.

Dezynfekcja i ozon

Niezależnie od rodzaju uszkodzenia, jakiemu uległa kanalizacja, warto zdecydować się na przeprowadzenie dezynfekcji w celu usunięcia szkodliwych drobnoustrojów. Szczególnie skuteczna w takich sytuacjach będzie dezynfekcja za pomocą ozonu, czyli ozonowanie. Ozon poradzi sobie z większością chorobotwórczych mikroorganizmów – bakteriami, wirusami i grzybami. Dodatkowym jego atutem jest neutralizowanie przykrego zapachu, który towarzyszy ściekom wypływającym z kanalizacji.