Kategorie
deratyzacja

Gryzonie w natarciu! Zabezpiecz swój dom przed szczurami, myszami i nornicami.

Gryzonie to uciążliwy problem, z którym borykają się zarówno mieszkańcy miast, jak i wsi. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy temperatura na zewnątrz spada, obserwujemy ich wzmożoną aktywność – zwierzęta wpychają się do naszych domów, mieszkań, piwnic, garaży, magazynów i składów na zboże w poszukiwaniu schronienia z łatwym dostępem do pokarmu, wody i ciepła. Zaraz po zagnieżdżeniu sieją prawdziwe spustoszenie – podkopują fundamenty budynków, przegryzają przewody elektryczne, uszkadzają kanalizację, dewastują meble i urządzenia, wyjadają i zanieczyszczają produkty spożywcze. Są też znane z przenoszenia pasożytów i chorób groźnych dla ludzi. Decyzja, by się ich pozbyć jest jak najbardziej słuszna – należy zrobić to możliwie szybko. Sposobów walki z gryzoniami jest kilka – poniżej opisujemy najskuteczniejsze.

Którędy szkodniki dostają się do Twojego domu?

Większość gryzoni jest wyposażona w wyjątkowo silne, ciągle wzrastające siekacze oaz mocne i ostre pazury. Te „naturalne narzędzia” pozwalają im wspinać się po drewnianych, betonowych a nawet stalowych ścianach i przegryzać otwory w rurach, podłogach czy ścianach.

Zadzwoń 795 904 723 i zamów skuteczną deratyzację!

Do wnętrz naszych domów i mieszkań szczury najczęściej wślizgują się przez:

  • otwarte lub uchylone okna i drzwi
  • ściana budynku nie stanowi dla myszy i szczurów większej przeszkody. Szkodniki wdrapią się po niej z łatwością, jeśli nie jest gładka lub o niskim współczynniku tarcia,
  • sieć wodno-kanalizacyjną – szczególnie w miastach, gdzie słabo zabezpieczone rury odpływowe do pryszniców, wanien, pralek, toalet, zlewów i umywalek stanowią łatwą drogę prosto do wnętrza mieszkania;
  • kominy – wystarczy, że zwierzę wdrapie się na dach po gałęzi drzewa;
  • inne otwory wentylacyjne, które muszą pozostawać niezamknięte, by utrzymać odpowiedni przepływ powietrza.

Siatka przeciw gryzoniom – zadbaj o najsłabsze punkty Twojego domu.

Skuteczna ochrona przed gryzoniami polega przede wszystkim na uszczelnieniu wszystkich newralgicznych miejsc, przez które szkodniki mogłyby przedostać się do wnętrza domu. Dlatego powinieneś pomyśleć o niej już na etapie budowy (zwłaszcza, gdy budujesz dom drewniany lub szkieletowy, które ze względu na materiał budulcowy są szczególnie narażone na inwazję myszy czy szczurów). Zabezpieczenia można oczywiście wprowadzić później, ale jak to mówią: „za gapowe się płaci” (jeśli np. zwierzęta zagnieżdżą się w styropianie stanowiącym izolację cieplną, trzeba je najpierw usunąć, a dopiero później naprawić szkody, co generuje dodatkowe koszy). Najlepszym sposobem, by zamknąć wszystkie otwory, (począwszy od tych w fundamentach, a skończywszy na tych w dachu) jest siatka przeciw gryzoniom. Konstrukcja z drobnymi oczkami, wyprodukowana z grubych i stalowych (a dzięki temu wytrzymałych) drutów stanowi przeszkodę nie do pokonania dla intruzów i jednocześnie umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. Jeśli ocieplenie jest wykonane ze styropianu (myszy i szczury raczej nie atakują ocieplenia wykonanego z wełny mineralnej), wówczas siatkę umieszcza się w ścianach – zatopiona w zaprawie klejowej zabezpiecza przed gryzoniami styropian. Jeśli to nie wystarcza, można założyć dodatkową siatkę zabezpieczającą. Powinna obejmować najniższą płytę styropianu z dwóch stron – od dołu i od strony ściany budynku. W przypadku, gdy nie będzie możliwości montażu siatki z obu stron styropianu, trzeba ją dokładnie i na trwałe połączyć ze ścianą. Za pomocą siatki ochronnej możesz zabezpieczyć też:

  • dach
  • siatkę montuje się nad wentylacyjną szczeliną kalenicową, pod okapem natomiast do ochrony przez gryzoniami służą specjalne osłony nazywane grzebieniami,
  • okna w piwnicy,
  • kratki i szyby wentylacyjne,
  • wszystkie inne otwory, którymi szkodniki mogłyby wślizgnąć się to Twojego domu.

Siatka sprawdzi się też jako ochrona garażu – szczególnie przed kunami, które lubią gnieździć się pod maską samochodów, czy ogrodu – wystarczy uszczelnić nią dolne partie ogrodzenia. Przed zakupem siatki zwróć uwagę na wielkość oczek (będzie skuteczna tylko, gdy ich średnica jest odpowiednio mała) i materiał, z którego została wykonana (gryzonie przegryzą wszystko, prócz metalu).

Stacje deratyzacyjne – pułapka na szkodniki, które już zagościły w Twoim domu.

W przypadku, gdy zauważyłeś już obecność myszy, szczurów, nornic, czy innych tego rodzaju szkodników w Twoim otoczeniu, możesz użyć stacji deratyzacyjnych, nazywanych też karmnikami deratyzacyjnymi lub stacjami bajtowymi. To specjalne pojemniki, zwykle w kształcie tunelu lub skrzynki z niewielkim wejściem (dostosowanym do rodzaju szkodnika), w którym umieszcza się trutkę w postaci granulek, pasty, żelu czy kostek. Gryzonie, wabione trutką, zjadają ją i wychodzą, a następnie mumifikują. Dzięki temu karmnik nie musi być regularnie opróżniany (w przeciwieństwie do tradycyjnych pułapek na myszy) i może być stosowany przez dłuższy czas. Zamknięcie na klucz lub inna blokada gwarantują, że jest bezpieczny, nawet, gdy w pobliżu przebywają dzieci, osoby postronne czy inne zwierzęta. Stacje deratyzacyjne stosuje wiele wspólnot mieszkaniowych, hoteli i lokali gastronomicznych. Coraz częściej sięgają po nie też właściciele domów jednorodzinnych. Umieszcza się je w piwnicach, zsypach lub halach garażowych.

Pułapki żywołowne – humanitarny sposób na szkodniki

Jeśli zależy Ci na pozbyciu się gryzoni, ale w sposób, który nie zrobi im krzywdy, możesz skorzystać z pułapek żywołownych. Zaznaczamy tylko, że metoda ta będzie skuteczna w przypadku, gdy masz do czynienia z pojedynczymi osobnikami, a nie całą plagą. Żywołapki to klatki o stosunkowo prostej konstrukcji. Zostały wyposażone w mechanizm spustowy, na którym umieszcza się przynętę. Gryzoń, zwabiony pokarmem, porusza nim, a to powoduje zwolnienie mechanizmu i zatrzaśnięcie otworów wejściowych. Pułapki żywołowne są stosunkowo duże i zaprojektowane tak, by złowione w nie zwierzę miało odpowiednie warunki i swobodę ruchu. Odłowione szkodniki, przenosimy w bezpieczne dla nich miejsce (najlepiej naturalne środowisko), oczywiście z dala od naszego domu.