Kategorie
dezynsekcja insekty odpluskwianie

W jednym łóżku z pluskwami, czyli pluskwy łóżkowe w domu – jak się pozbyć pluskiew?

Pluskwy łóżkowe, czyli pluskwy domowe

Pluskwy łóżkowe, bardzo często nazywane też pluskwami domowymi to jedne z najczęściej spotykanych i najbardziej uciążliwych pasożytów żerujących na człowieku – skala problemu urosła do tego stopnia, że coraz powszechniej używa się określeń „plaga pluskiew” czy „lawina pluskiew”. Owady są krwiopijne – początkowo żywiły się krwią nietoperzy, ale od czasu, gdy w jaskiniach zamieszkali ludzie, pluskwy upodobały sobie ich krew i obecnie żerują głównie na człowieku. Insekty pozostawiają na naszej skórze ślady po ukąszeniach, które mogą być bolesne, a na pewno bardzo kłopotliwe. Skuteczna walka z pasożytami wymaga cierpliwości i dokładności, dlatego poniżej podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.

Jak wygląda pluskwa?

Pluskwy to stosunkowo niewielkie owady – nowonarodzone osobniki, zwane nimfami przypominają rozmiarem ziarenka maku, a dorosłe osiągają od 4 do 6 mm długości oraz 3 mm szerokości. Ciało insekta ma charakterystyczny spłaszczony kształt i składa się standardowo z głowy, odwłoku i trzech par odnóży:

  • głowa pluskwy jest wyposażona w aparat gębowy (to podobna do igły ssawka – za jej pomocą owady przed ugryzieniem wstrzykują w ciało żywiciela znieczulającą substancję, dlatego o ich obecności dowiadujemy się dopiero na podstawie pozostawionych na naszym ciele śladów; ssawka jest chroniona twardą okrywą i pozostaje schowana pod ciałem, gdy pluskwy nie żerują). Na głowie insektów znajdują się także oczy i dobrze widoczne czułki, które pozwalają rozpoznać zapach i temperaturę ciała żywiciela;
  • odwłok pluskwy ma różny kolor w zależności od sytuacji – przed pożywieniem pozostaje brązowy/ brunatny i pomarszczony, a po pożywieniu nabiera ciemnoczerwonej, purpurowej barwy (od krwi) i staje się rozdęty;
  • wszystkie odnóża pluskiew posiadają haczyki – to pozwala owadom pokonywać nierówne i pionowe powierzchnie, a także wczepiać się w ciało ofiary.

Pluskwy prowadzą nocny tryb życia – są aktywne wyłącznie nocą w celu pożywienia się. W ciągu dnia pozostają w ukryciu, toteż trudno dojrzeć je gołym okiem. Zwykle bardzo późno dowiadujemy się o ich obecności – np. na podstawie śladów po ugryzieniach. Dlatego mamy jedną podpowiedź – w ciele pluskiew obecny jest gruczoł, który produkuje płyn o charakterystycznym, intensywnym zapachu – siewnej kolendry lub gnijących malin. Tego rodzaju woń będzie jasną wskazówką, że owady pojawiły się w Twoim domu.

Skąd biorą się pluskwy w naszym domu?

Pluskwy łóżkowe są owadami bezskrzydłymi, ale to nie utrudnia im przenoszenia się z jednego miejsca w inne. Jak już wspominaliśmy ich odnóża zostały wyposażone w haczyki, które pozwalają owadom nie tylko wczepić się w naszą odzież wierzchnią, materiał w walizce, czy plecaku (w takim wypadku pluskwy traktują nas samych jak środek lokomocji). Mogą także poruszać się samodzielnie często nawet po nierównych i pionowych powierzchniach (ściany i szyby wentylacyjne). Zalecamy, by szczególnie uważać w miejscach przeludnionych lub o dużej rotacji (blokowiska, hotele i motele, kina, komunikacja publiczna, puby, szpitale, muzea) lub gdy kupujemy używane wcześniej rzeczy – jak meble czy ubrania. Do naszego mieszkania lub domu pluskwy mogą też przedostać się przez niewielkie pęknięcia i otwory w ścianach, drzwiach i oknach, dlatego ważne, by zadbać o wszelkie nieszczelności pomieszczeń, w których żyjemy. Powszechnie zdarzają się sytuacje, kiedy insekty przedostały się do kolejnych mieszkań w bloku właśnie od sąsiadów. W takich wypadkach zaleca się dezynsekcję całych obiektów, nie tylko pojedynczych pomieszczeń/lokali. Pluskwy najczęściej zakładają swoje gniazda w miejscach, gdzie ich żywiciel przebywa najczęściej, czyli tam, gdzie przywykliśmy spać lub wypoczywać, np. w ramach i zagłówkach łóżek i kanap, w materacu, w materiale foteli – właśnie z tego powodu nazywamy je potocznie pluskwami łóżkowymi.

Jak wygląda jajo pluskwy i na co jest odporne?

Jaja pluskiew można rozpoznać w prosty sposób – z powodu charakterystycznego kształtu i koloru – przypominają ziarenka soli lub drobnego ryżu (owalny, nieco podłużny kształt i jasna perłowa czasem beżowa barwa). Jedno jajo osiąga ok 1-2 mm, ale samica składa ich aż 25 – 50 za jednym razem, czyli od 200 do 500 w ciągu swojego życia (to bardzo dużo jak na owady) toteż zazwyczaj znajduje się je w większej ilości. Jaja pluskiew domowych są wyjątkowo twarde a przez to wytrzymałe i odporne nie tylko na wysokie i niskie temperatury, ale również większość substancji chemicznych. W czasie dezynsekcji należy o tym pamiętać i wybrać metody, które będą działały nie tylko na dorosłe osobniki i larwy, ale także na jaja pluskiew.

Pluskwy łóżkowe w czystych domach

Pluskwy to pasożyty, więc automatycznie kojarzymy je z niskimi warunkami sanitarnymi – brudem, brakiem higieny i zaniedbanymi pomieszczeniami. Kiedy problem dotknie nas osobiście, czujemy wstyd i zażenowanie. Prawda jest jednak zaskakująca – standard sanitarny naszego domu lub mieszkania nie ma wpływu na to, czy pojawią się w nim pluskwy. Nadrzędnym celem pluskiew jest znalezienie dobrych warunków do bytowania, czyli schronienia (najlepiej w temperaturze 22- 26 °C) jak najbliżej żywiciela. Insekty osiedlają się więc wszędzie, gdzie przebywają ludzie, także w czystych i bardzo zadbanych domach.

Jak pozbyć się pluskiew z domu, mieszkania oraz innych pomieszczeń

Jak skutecznie pozbyć się pluskiew z mieszkania lub domu? Proces odpluskwiania jest długi i wymaga konsekwencji oraz odpowiednich środków – proces odpluskwiania to dezynsekcja celowana w pluskwy. Najskuteczniejsza jest prewencja, czyli zapobieganie przyniesienia pluskiew do domu.

dezynsekcja przeciwko pluskwom
Dezynsekcja w domach i pomieszczeniach mieszkalnych – odpluskwianie.

Domowe sposoby na pluskwy i dlaczego są mało skuteczne?

Zdarza się, że właściciele lokali, w których pojawiły się pluskwy łóżkowe podejmują samodzielną walkę z insektami za pomocą „domowych” sposobów. Kilka z nich wymieniamy poniżej:

  • pluskwy są wrażliwe na wysoką temperaturę, dlatego w celu ich usunięcia należy wyprać/ wyczyścić pościel, materace, poszewki, zasłony, firanki – słowem wszystko, czego nie zniszczy wysoka temperatura i woda;
  • insekty zagnieżdżają się także na innych, „niemateriałowych” powierzchniach, dlatego warto wytrzepać lub odkurzyć wszystkie szczeliny w podłogach, otwory w ścianach, ramy łózka i mebli;
  • w celu usunięcia pluskiew można zastosować tak zwane naturalne „odstraszacze” – m.in. ziemia okrzemkowa i olejek lawendowy;

Warto jednak zaznaczyć, że pluskwy łóżkowe rozmnażają się bardzo szybko i nie pozostawiają wielu śladów swojego bytowania – o ich obecności dowiadujemy się dopiero na podstawie ugryzień na naszym ciele. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że w naszym domu mamy już do czynienia z całą plagą. Ponadto owady przemieszczają się z miejsca na miejsce i w krótkim czasie opanowują nie jedno mieszkanie, ale całe budynki. Są też odporne na wiele środków chemicznych. Wszystko razem sprawia, że stosowanie domowych środków na pluskwy może nie być skuteczne. Zazwyczaj walka z nimi wymaga podjęcia stanowczych kroków. Zdecydowanie zalecamy tutaj skorzystanie z usług profesjonalnych firm zajmujących się dezynsekcją.

Środki na pluskwy z marketu

Obecnie w dużych marketach budowlanych czy ogrodniczych można znaleźć szeroką ofertę insektycydów – w tym środków dedykowanych walce z pluskwami. Zwykle maja one postać oprysku z już dołączonym do zestawu opryskiwaczem lub aerozolu. Należy jednak pamiętać, że stężenie substancji trujących w takich ogólnodostępnych preparatach jest stosunkowo niskie i może rozwiązać problem z pluskwami doraźnie. Może się zdarzyć, że opryski i aerozole zakupione w markecie nie będą wystarczające do usunięcia larw i jaj pluskiew, a jeśli ich także się nie pozbędziemy problem szybko powróci.

pluskwy dezynsekcja przeciwko pluskwom, czyli odpluskwianie
Odpluskwianie, czyli dezynsekcja skierowana przeciwko pluskwom.

Skuteczne odpluskwianie, czyli jak definitywnie pozbyć się pluskiew z domu?

W przypadku, gdy zauważymy obecność pluskiew w domu czy mieszkaniu radzimy nie zwlekać i od razu skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się dezynsekcją. Dezynsekcja polega na likwidowaniu szkodliwych owadów, a działania podejmowane w celu usunięcia pluskiew to tak zwane odpluskwianie. Stosuje się różne metody dezynsekcji pluskiew, w zależności od miejsca, w którym występują, wielkości populacji i stadium rozwoju – wszystkie te czynniki powinny zostać wzięte pod uwagę przez pracowników dokonujących odpluskwiania. Do najczęściej stosowanych metod zalicza się:

  • metody chemiczne, czyli oprysk, opylanie, zamgławianie ULV lub gazowanie – wszystkie polegają na rozprowadzeniu trującej dla pluskiew substancji w całym pomieszczeniu/ budynku lub tylko na powierzchniach, na których znaleziono pluskwy, jedyna różnica to stan skupienia środka owadobójczego;
  • metody fizyczne, które polegają na poddawaniu pluskiew działaniu bardzo wysokiej albo bardzo niskiej temperatury.

Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się pluskiew z domu jest dezynsekcja przeciwko pluskwom, czyli odpluskwianie.

Zamów usługę odpluskwiania w firmie DDD Hemmerling

Napisz do nas lub zadzwoń +48 795 904 723